top of page

9 důvodů proč nesnášim Francouze

  • msalenamachova
  • 27. 1. 2017
  • Minut čtení: 4

9 protože 10. si zbytečně vymýšlet nebudu...

Tenhle článek bude hodně subjektivní. Jak jste mohli pochopit z předchozích článků, život ve Francii není vždy ideální a já nejsem pokaždé Sluníčkářka.

Nesnášim Francouze, a ač je Francie krásná země a moc se mi tu líbí, vím, že bych tu nemohla zůstat žít, protože Francouzská nátura není nic pro mě.

Pokud by se vám zdálo, že jsem v tomto článku moc sprostá, předem se omlouvám, a pokud vám to vadí, dál číst nemusíte, ale věřte, že v mluveném projevu je to se mnou po skoro půlroce ve Francii mnohem horší… štěstí je, že když nadávám česky, nikdo mi tu nerozumí.

Co mi vadí:

1) Flegmatičnost

Nikdo nic neví, všem je všechno jedno. Dokud Francouzům nehoří termín, nic dělat nebudou. Jsou prostě v pohodě.

2) Neorganizovanost

Nic nefunguje, mám pocit, většina lidí neumí dělat svojí práci. Divím se, že Francouzi jako stát ještě fungují… nebo vlastně spíš nefungují (viz jejich byrokracie). Navíc většina z nich přehazuje svojí práci na jiné, někdy prostě proto, že neví, že kdo tu práci má vlastně dělat. Všude vládne zmatek, také proto, že Francouzi jsou hodně emotivní a do všeho se ženou po hlavě, aniž by to předem promysleli.

Viz příklad z loňského semestru, kdy jsem potřebovala svojí smlouvu o výjezdu donést naší koordinátorce. Jako… taky by to šlo tak, že by si ona prostě došla za svojí sekretářkou a tu smlouvu si vzala, ale proč to dělat jednoduše, když tam může poslat mě a bude to mnohem složitější. Její sekretářka mi řekla, že mojí smlouvu nemá a poslala mě za jinou pani, ta mi řekla, že ale ona má na starosti jenom Erasmáky, a že já jsem nějakej Dvojí diplom, to že nezná, a poslala mě za další pani, která mě ale znovu poslala k té původní sekretářce. Takže jsem si oběhla kolečko po škole a sekretářka na mě koukala ještě hůř než před tim. „Vyjebat“ jsem se sebou ale znovu nenechala a ejhle! Smlouva se záhadně objevila!

3) Změny

Francouzi často mění svá rozhodnutí a nejlépe na poslední chvíli… Nejprve vám něco řeknou, tváří se v pohodě, v klidu, ujišťují vás, že to nebude nic složitého. Nakonec se zjistí, že původní informace neplatí a je to vlastně jinak, a že teda i my to musíme udělat taky jinak a myslí si, že se z nich pos…..

4)Neekologičnost

Před každým barákem sice stojí 3 druhy popelnic a musí se třídit odpad, ale Francouzi podle mě spotřebují polovinu světových lesů jenom na papír. Učitelé tisknou pro studenty materiály a učebnice ve velkém a pak je zase ve velkém vyhazují, když žáků přijde o poloviny míň. Na podpis smlouvy v bance na vás vypotřebují celý štos papírů (to velké balení, co se kupuje v papírnictví).

5)Československo a holka z východu

To, že pocházím z Československa, jsem slyšela už minimálně 10x. Francouzi mají zřejmě zastaralý učebnice zeměpisu… Ale Československo mě ještě tolik neuráží, jako když mě někdo osloví „holka z východu“ a zeptá se mě, jestli u nás máme hodně lesů, když jsme teda vedle tý Ukrajiny.

6) Polední pauzy a v pondělní volno

Polední pauza na oběd Francouzům normálně trvá dvě hodiny. Když na tento fakt náhodou zapomenete a chcete si jít přes poledne koupit do supermarketu něco k jídlu, riskujete, že budete obědvat až kolem půl třetí. Na to, že v pondělí je většinou všude zavřeno, už jsem si zvykla… proč? No protože když mají krámy otevřeno i v sobotu, tak si přece musí to volno někdy nahradit. Takže ne, v pondělí nezajdete ani do banky, ani do obchodu, ani se vyčůrat na veřejný záchody (fajn… se záchody přehánim…)

7) „oui“ při nádechu

Zkuste si říct oui, a teď u toho vzduch nevydechujte, ale vdechujte. Co vznikne? Naprosto otřesný zvuk, který vydává alespoň 1/4 populace.

8) Všechno je otázka pro filosofy

Francouzi milujou debaty o ničem. Založili na tom i svůj školní systém. Všechno se musí hlavně prodiskutovat a společně vyřešíme hladomor a všechny světový problémy. Na všechno musíte mít názor. Co byste odpověděli na otázku: „Vykáceli byste palmový lesy a místo nich zasadili palivový dřevo?“ Pokud taky nemáte názor, jako jsem neměla já, když jsem byla tázána, protože se prostě nezajímáte ani o palmovej olej ani o dřevo, zoufejte, ve Francii si nějaký názor vymyslet musíte, jakýkoli.

9) Zkratky

Protože ve Francii má všechno přehnaně dlouhý název, všechno má taky svojí zkratku. Ale když s vámi někdo mluví, používá zkratky, ne názvy, takže když se zeptáte, kde je zahraničí oddělení, všichni na vás budou koukat divně, protože tady se přeci chodí na „SAI“. Ovšem nejlepší je, že i ty mezinárodně používané zkratky, které každý zná, si Francouzi upraví podle sebe… místo EU říkají UE, místo NAFTA říkají ALENA, místo AIDS – SIDA a tak dále…

Řekla bych, že tento článek má potenciál na další pokračování. Asi si začnu zapisovat, co všechno mi vadí. Ale nebyla bych to já, kdybych to nezakončila něčím pozitivním… „Všude dobře, ve Francii ne!“ neee kecám, časem si zvyknete, protože s tím stejně nic nenaděláte. A není to tady tak špatný! :D

Comentarios


bottom of page