top of page

Carnac

  • msalenamachova
  • 14. 1. 2017
  • Minut čtení: 1

Menhiri v Carnacu znamenají pro Francouze to samé, co Stonehenge pro Brity. V jižní Bretani je jich rozseto několik, nejznámější jsou ale ty, co leží nedaleko malého městečka Carnac.

Menhiri jsou velkou záhadou, existuje mnoho pověr a nikdo vlastně pořádně neví, co mají řadově postavené balvany představovat. Jejich počátek se prý datuje někdy do roku 5000 př. n. l. a já se přikláním k teorii, že byly používány jako astronomická observatoř. Pokud jste „pohádkový typ“ mohla by se vám líbit legenda o sv. Kornéliovi, papeži, který byl vyhnán z Říma a pronásledován římskými legiemi až do Bretaně a protože dál už bylo jen moře a on nemohl pokračovat, proměnil římské vojáky v kameny. Kde je pravda se můžeme jenom dohadovat.

Dnes jsou kameny obehnány plotem, protože v průběhu let si je Francouzi zřejmě odnášeli na stavby domů nebo na zahrádky, a plotové pletivo tak dost kazí dojem, bohužel je to třeba.

Pokud se k nim někdy vypravíte, připravte se na dlouhou pěší túru. S sebou doporučuji svačinu na celý den a pohodlné tenisky. A nezapomeňte projít i městečko, protože tam se dají také najít poklady.

Musím přiznat, že více než „šutry“ mi učarovalo místní pobřeží, okolní kostelíky a příroda. Asi nejsem úplný příznivce „šutrů“. Každopádně, pokud se pohybujete v Bretani, vidět Menhiri je skoro povinnost.

Comments


bottom of page