top of page

Erasmus+ aneb jak si plním sny (nejen za rok 2016) a co je vlastně dvojí diplom

  • msalenamachova
  • 3. 1. 2017
  • Minut čtení: 4

S koncem roku 2016 se všude objevují články typu „momenty roku 2016“, „co mi rok dal a vzal“ a podobně, a to mě přivedlo na myšlenku napsat můj první příspěvek roku 2017 z trochu jiného soudku než obvykle. Nebudu se však zabývat jen rokem 2016, některé věci potřebují více času než jeden rok. Například můj pobyt ve Francii. Možná tímto článkem někoho navnadím na podobný či stejný plán, protože sny je třeba mít naplánované dopředu, samy se neprovedou, jste to jenom vy, kdo s nimi může pohnout.

Ještě před tím, než jsem podala přihlášku na vejšku, jsem při pročítání o oboru „Francouzský jazyk pro evropský a mezinárodní obchod“ narazila na neznámé slovní spojení „dvojí diplom“, při bližším prozkoumání jsem zjistila, že nabízí možnost strávit poslední, třetí ročník studia celý v zahraničí, a to byl důvod, proč jsem podala přihlášku. V prvním roce na vejšce (rok 2014) jsem se zúčastnila přednášky o výjezdech na Erasmus+. Tenkrát moje předchůdkyně („předvýjezdkyně“) Martina nadšeně vykládala o dvojím diplomu, tedy možnosti strávit ve Francii ne jeden semestr (což je normální doba u jednoho výjezdu přes program Erasmus+), ale hned dva semestry, a to je výsada našeho oboru, který má smlouvu s univerzitou v Lorientu, a tak nejen Češi mohou do Francie, ale i Francouzi mohou na rok k nám. K tomu, aby člověk mohl vyjet na oba dva semestry do Francie, je potřeba už ve druhém ročníku splnit povinnou pracovní stáž (která je normálně ve studijním plánu zahrnuta až ve třetím ročníku), protože jednou z povinností, které je třeba splnit ve Francii, je obhajoba pracovní stáže, a tak je třeba jednat hodně dopředu, proto jsem už v prváku musela začít shánět stáž na druhák.

(Brusel - Atomium)

Měla jsem štěstí, našla jsem, dle mého, tu nejlepší stáž pod sluncem. Na Českém Velvyslanectví v Bruselu. Pokud byste někdy měli tuto možnost, zkusit si práci na ambasádě, určitě ji využijte. V Bruselu jsem v roce 2015 zažila 3 úžasné a nezapomenutelné měsíce. Zjistila jsem jak to funguje na ambasádě, jaký je život v hlavním centru EU, potkala neuvěřitelně zajímavé lidi a zažila věci, na které budu vzpomínat do konce života, protože za 3 měsíce jsem například zvládla: jet do Rotterdamu se slovinským knězem, účastnit se jedné z největších demonstrací jaké Brusel viděl – pochodu za uprchlíky, zastupovat Velvyslance a nést českou vlajku na deštníku na Dni vlajek EU (protože na ambasádě mi nedali žerď a na samotné akci jim nezbyla), přežít otravu krve (ne, vážně ne z alkoholu :D), odjet z Bruselu přesně v den teroristických útoků v Paříži a za 4. stupně nebezpečí v Bruselu a jiné další neuvěřitelné věci, jaké bych doma nezažila.

Rozhovor o situaci v Bruselu po útocích na letiště Zaventem se mnou na:

(Hôtel de ville - Brusel)

Do Čech jsem se vrátila plná nadšení ze života v zahraničí a měla jsem jasno v tom, že budu pokračovat v mém plánu (Brusel byla vlastně taková tříměsíční zkouška toho, jestli zvládnu v zahraničí rok), a podám si přihlášku na ten vysněný dvojí diplom. A tak jsem po dalším půlroce v Čechách mohla znovu zamávat pápá a odjela na rok do Francie, kde teď mohu zúčtovat zkušenosti nabyté v Bruselu. Jak jsem již řekla, musím mít splněnou stáž, abych se nyní mohla věnovat psaní „obhajoby stáže“, takové mini francouzské bakalářky.

A teď něco především pro ty, co by měli zájem také vyjet na dvojí diplom.

Představovala jsem si to hodně růžově, měla jsem jen pár informací od lidí, co tam byli přede mnou, ale sny nejsou vždy jen růžové… Dvojí diplom je občas noční můra a jak je již v názvu, obnáší všechno 2x a víckrát. Až třikrát tolik předmětů než byste měli v Čr, k bakalářce píšete ještě obhajobu stáže a marketingový projekt a máte toho všeho nad hlavu, nicméně taky se toho více naučíte a rozšíříte si obzory. Dvojí diplom není klasický Erasmus výjezd. Jako klasičtí Erasmáci si například vybíráte předměty, které chcete studovat, a to z jakéhokoli oboru, z jakéhokoli ročníku, sami si děláte plán a vše je takové volnější. My „Dvojáci“ máme předměty předem dané, jsou to předměty třetího ročníku oboru „Aplikovaný jazyk“, můžeme si předměty maximálně přidat, nikoli ubrat, a to v celkovém počtu předmětů, kdy jste ve škole klidně od rána do večera, nechcete…

Nicméně, za můj první semestr jsem se naučila hrozně věcí, krom hromady učení třeba: 1. přizpůsobit se bydlení s Litevčankama (to není jen tak :D), 2. být trpělivá, protože Francouzi mají na všechno čas, 3. naopak všechno řešit okamžitě, protože nakonec to stejně trvá dlouho, 4. ptát se na všechno a všech a nic si nedělat z toho, že si o mě někdo bude myslet, že jsem blbá, když to nevím, protože bát se zeptat je taková typická česká vlastnost, 5. přežít v našem ledovém království (myslím tím náš byt u oceánu, protože topení není jeho silná vlastnost), 6. spoléhat se jen sama na sebe, atd.

Také jsem poznala skvělé lidi ze všech koutů světa, a doufám, že ještě poznám.

Nic neposune člověka víc než život v zahraničí. A tak plánujte a plňte si sny, ne jen ty krátkodobé, ale i ty dlouhodobé a nepolevujte. Protože to stojí za to.

Erasmus+ nabízí jedinečnou šanci, můžete studovat, nebo pracovat v zahraničí a dostanete na to peníze, nic takového se vám jindy už nenaskytne, tak toho využijte!!! A zároveň, neexistuje jen Erasmus+, stačí hledat a chtít. Samozřejmě, že stipendium nepokryje všechny náklady a je potřeba mít rezervu, zároveň vím, že dostat se přes výběrové řízení není všude dvakrát lehké. Ale kdo nic nezkusí, nic nezíská. A kdy jindy se k tomu rozhoupat než ve studentských letech?

Jaký je můj výhled do roku 2017? Ráda bych završila jedno svoje velké cestovatelské období státnicemi a uvidíme kam dál mě osud (moje plány) zavede dál.

Comments


bottom of page