Řízení ve Francii a moje noční můra – kruháče
- msalenamachova
- 3. 12. 2016
- Minut čtení: 3

Plánujete někdy vyrazit do Francie autem? Mohlo by se Vám hodit pár tipů a rad, na co si dát pozor.
Pokládám se za celkem slušného řidiče, nejsem ta ženská za volantem, co neumí zaparkovat (zvládnu to i mezi podélně stojící auta), nicméně jsou ve Francii věci mezi nebem, volantem a zemí, které mi nejdou do hlavy.
Začnu proslulými KRUHÁČI.
Kruháče tady jsou všude! Můj odhad poměru kruháč vs. normální křižovatka (světelné nepočítám) je 20 : 1. Proč jich je tu tolik? Nevím… ale mám na to svojí teorii – totiž že Francouzi neumí dávat přednost zprava, a tak je pro ně bezpečnější mít všude kruháče.
Z mě nepochopitelného důvodu tu totiž nemají značené hlavní a vedlejší silnice, tudíž když jedete po silnici, která se vám zdá jako jasná hlavní, není tomu tak! Jakmile se objeví (vzácná) normální křižovatka, je neoznačená a musíte dát přednost zprava. Takže když tu jede cizinec, třeba já, hledá, jestli je na hlavní nebo vedlejší, což stejně nenajde a pak to prostě riskne, protože se mu nechce zbytečně stavit, co když náhodou ten napravo tam má značku, aby nám dal přednost v jízdě (což tam často má), nicméně my to nevíme. Takže pokud tam značku „dej přednost v jízdě“ pak jednou nemá, a má přednost on… no… tak vás v nejlepším případě vytroubí. (Ale jinak jsem zodpovědný řidič!)
MINI-KRUHÁČ
To je kruháč, který se snadno přehlédne, vypadá asi takto:

Takže máte skoro dojem, že je to normální křižovatka…
Často je u nich ještě „šikovně“ zvednutý obrubník na pravé straně vozovky, který vás má donutit zpomalit, nicméně všichni řidiči ho prostě „vezmou“, protože na to, aby se mu vyhnuli, by museli jet tak rychlostí 10km/hod. Autobusy se s tím nepářou, ani nemají šanci, takže tlumiče trpí a kusy obrubníků pak lítají vzduchem.
DVOJITÝ KRUHÁČ

Jejich smysl jsem ještě nechopila… prostě máte dva kruháče vedle sebe a upřímně… pořád nevím kudy jet… asi podle instinktu.
PRUH VYHRAZENÝ PRO AUTOBUS
Pruh pro autobus je super věc, zrychlí autobus v provozu, nicméně na něj narazíme právě i ve zmíněných kruháčích, takže kruháč je rozpůlen pruhem pro autobus a auta, která jsou na kruháči musí dát vždy přednost rovně projíždějícímu autobusu. Vzhledem k tomu, jak jsou některé kruháče malinké, je to pro autobus určitě praktické, nicméně pro řidiče, co to nezná, nebezpečné. Nejlepší je pak kombinace dvojitého kruháče s pruhem pro autobus... nevíte kam koukat dřív.

BLIKÁNÍ
Francouzi na kruháči blikají doleva v případě, že chtějí vyjet jiným výjezdem než prvním. V případě, že chtějí vyjet prvním, blikají normálně doprava. Zvláštní, ale proč ne…
Opustíme téma kruháče a soustředíme se dál - na blikání. Když Francouzi předjíždí na dálnici, blikají v levém pruhu po celou dobu, co v něm jsou.
CO JE TU LEPŠÍ NEŽ V ČECHÁCH?
Pruhy pro cyklisty, které najdete úplně všude, z toho by se ČR mohla poučit. A taky můžete pít alkohol!!! Hranice je 0,5 ‰, to je další věc, kterou bych u nás zavedla. Co si o tom myslíte vy?
RYCHLOST A CENA
Co se rychlosti týče, pravidla jsou stejná jako u nás, jedinou výjimkou je moje Bretaň. Všude jinde na dálnicích můžete jet rychlostí 130km/hod, v Bretani jen 110km/hod… Nicméně výhodou Bretaně je to, že se tu z historických důvodů neplatí poplatky na dálnicích, kdežto všude jinde se na mýtných bránách plácnete přes kapsu. Za projetí Francie od německých hranic přes Paříž do Bretaně vás na mýtných bránách stáhnou o více než 50 euro, nicméně je nutno podotknout, že za těch 50 euro se vám dostane prvotřídních dálnic se super odpočívadly po každých 13 kilometrech. (Jako naše D1 tu nevypadá ani „polňačka“…)
Takže pokud zvažujete cestu do Francie, promyslete dobře, jaký dopravní prostředek zvolit, ale vše má svoje plusy a mínusy… Vlak může srazit krávu (viz článek SNCF vs. ČD), autobus sjet do příkopu a letadlo spadnout. To jen trochu pozitivní nálady na závěr. Díky za přečtení a nebojte, jinak je Francie fajn :D.
Comments