top of page

Mont-Saint-Michel

  • msalenamachova
  • 16. 11. 2016
  • Minut čtení: 2

Le Mont-Saint-Michel, bretaňský nebo normandský klenot? Leží na rozmezí těchto dvou departmentů (správních oblastí, něco jako regiony v ČR) a o tom, ke kterému z nich přísluší, se vedou spory téměř 1000 let. Kdo by tento kus země nechtěl vlastnit že? Říká se, že se roku 708 biskupu sv. Aubertovi zjevil archanděl Michael a přikázal mu, aby zde postavil kapli. Odtud pramení i název Mont-Saint-Michel, který v překladu znamená „Hora svatého Michaela“. Kaple se postupně rozrůstala až do podoby, v jaké jí známe dnes, tedy opevněného městečka s dominantním klášterem.

Zahrada kláštera

Patří tedy k Bretani nebo k Normandii?

K Mont-Saint-Michelu ústí řeka, která byla hranicí mezi těmito dvěma regiony, nicméně za těch více než 1000 let řeka erodovala a měnila svůj tok, a podle toho se mnohokrát měnily hranice a tedy i příslušnost Mont-Saint-Michelu k danému departmentu. Dnes je oficiální hranice Bretaně a Normandie stanovena bez ohledu na umístění vodního toku, konkrétně 4 km na západ, již tedy není možné, aby Mont měnil svou správní oblast. Mont-Saint-Michel je nyní Norman, omlouvám se všem Bretoncům, kteří o něm mluví jako o své pamětihodnosti.

Léto/zima ... no v létě bylo lépe :D

Za ty největší divy tu může oceán, ten totiž řídí, jestli Mont-Saint-Michel bude ostrovem nebo pevninou. Jak je to možné? Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je největší v Evropě, cca 15 m. Odliv sahá až do vzdálenosti 10–15 km od pobřeží. Já jsem ho navštívila již dvakrát, ale dvakrát jsem ho viděla při odlivu, možná že napotřetí se mi to podaří s přílivem. Když přijdete k ostrovu, první na co narazíte, krom davů turistů, je rozpis přílivů a odlivů dle dnů a hodin. Krom samotné památky lidé totiž chodí objevovat i okolí (když zrovna není zatopené vodou). Při odlivu jsou kolem tekuté písky, do kterých se vám logicky propadají nohy a turisti tam většinou chodí s průvodci než na vlastní pěst. Je to bezpečnější, jakmile jste totiž daleko od břehu a oceán se začne zpátky nalévat, riskujete, že si zaplavete i se svými foťáky a mobily, nebo se alespoň namočíte. PS. Doporučuji jenom v létě, jakmile teplota klesne níž, už to v tom mokrém písku není tak příjemné.

Je to památka, která stojí za to. Po příjezdu do Francie jsem ji musela vidět jako první. Je to druhé nejnavštěvovanější místo hned po Paříži, což je mazec vzhledem k tomu, jak velká je Paříž v porovnání s tímto malinkým kouskem ráje. Samozřejmě že je Mont-Saint-Michel nejlepší navštívit v létě, abyste si užili i tekuté písky, nicméně riskujete, že se přes změť turistů nebudete moct v úzkých uličkách ani hnout. Takže kdy je to vzhledem k počtu turistů nejlepší? Doporučuji zimní měsíce, dopolední hodiny a deštivé počasí :D A stejně tam pořád bude hodně lidí :D.

Turistické krámky nesmí chybět...

Ale najdete tam i klidná zákoutí.

Co je ještě dobré vědět?

Poslední rada, jak si nejvíc užít Mont-Saint-Michel. Pokud máte auto, zkuste tam jet v noci, projít se k němu noční procházkou (cca 4 kilometry), spát v místním hotelu nebo v autě (doporučuji!) a jít se dovnitř podívat brzy ráno, bez davů lidí.

Noční romanťárna

A další romanťárna :D

A nakonec: co mě zaujalo - French Armed Forces :D

Comments


bottom of page