Pobřeží Normandie - po stopách operace Overlord
- msalenamachova
- 13. 11. 2016
- Minut čtení: 2
Zažít atmosféru místa, to je to, proč cestujeme. Jinak by stačilo podívat se na fotky. A proto jsme jeli na Omahu, Pointe du Hoc a hřbitov amerických vojáků.
Vyrazili jsme od nás na sever, přejeli celou Bretaň, zamávali Mont Saint-Michelu na hranicích Bretaně a Normandie, pokračovali přes Normandii a po 4 hodinách dorazili na Omaha Beach, kde se 6. června 1944 vylodili spojenci.


Omaha Beach je ohromná pláž se dvěma památníky. To nejlepší na celém místě je pohlcující atmosféra a velké útesy v dálce, o které se lámou vlny. Na pláži by šlo strávit celý den, projít ji sem a tam a stále byste se nenabažili zvláštní atmosféry, pohledu na útesy a šumění moře. My jsme bohužel neměli celý den, chtěli jsme toho stihnout mnohem víc.
Zamířili jsme do místního muzea.



Všimněte si helmy vlevo dole. Ano, i fotky někdo musel pořizovat :D.



Sebevražedná vlna - trefné označení pro první skupiny vojáků vrhajících se do křížové palby Němců. Na fotce - pohled z vyloďovacího člunu.

Sklopná rampa (dveře) vyloďovacího člunu pěchoty.
Pokračovali jsme na hřbitov amerických vojáků, který leží mezi plážemi Omaha a Gold, s 9382 hroby amerických mužů a 4 žen. U 307 náhrobků není jméno, ale nápis „znám pouze bohu“. Davidova Hvězda označuje hroby mužů židovské víry. Je to neuvěřitelně rušné místo, turista střídá turistu. Rozhodně to nevypadá jako místo posledního odpočinku, aspoň ne v tu dobu, kdy jsme tam byli my.




Poslední zastávku po stopách druhé světové jsme udělali na Pointe du Hoc, kde Rangers svedli krvavou bitvu o 100 stop vysoký útes, na nějž šplhali pomocí žebříků. Pointe du Hoc byl strategický bod mezi plážemi Omaha a Utah a likvidace jeho děl byla pro osud amerických vojsk klíčová. Z 225 amerických vojáků zbylo bojeschopných jen 90. Místo je nyní známé hlavně kvůli množství hlubokých kráterů zbylých po bombardování.





コメント