Francouzská vejška
- msalenamachova
- 4. 11. 2016
- Minut čtení: 3

Pokud si na vejšce ve Francii budete připadat jako na střední, jste tu správně.
V Čechách jsme na vejšce zvyklý chodit do školy párkrát týdně, na pár hodin, ve Francii je třeba si zvyknout na jiný systém. Ve škole jste někdy od rána do večera, školu máte od pondělí do pátku. Například v pondělí a ve středu končím ve škole ve 20:15.
Co se týče délky jednoho předmětu: na střední nám přišlo nekonečné, když hodina měla 45 minut, na vejšce v Čechách, když přednáška trvá hodinu a půl, ve Francii ovšem zašli ještě dál, tady mám jeden předmět třeba i 7 hodin v kuse (dobře, po třech hodinách a půl máme hodinovou přestávku na oběd) (čůrat o hodině se nechodí!!). Jak se dá takovou dobu soustředit? Nedá… tento článek píšu právě o této hodině, o sedmihodinové přednášce mezinárodního obchodu. (Pšt!)
Avšak není přednáška jako přednáška. V Čechách máme hodiny rozdělené na přednášky a cvika. Tady takové rozdělení neexistuje. Hodiny probíhají přesně jako na střední, učitel si jen neodříká prezentaci a neodejde, učitel reaguje s žáky a může se vám stát, že jdete k tabuli, že máte prezentaci, a tak dále, že prostě kooperujete s učitelem a hodina je spíše o dialogu než monologu. Taky děláme domácí úkoly, spoustu domácích úkolů…
Když vám v Čechách odpadne hodina, všichni jásají, protože to znamená, že (krom výjimečných případů) hodina prostě není a jindy jí nahrazovat nemusíte. To tu bohužel neplatí. Ve Francii hodina odpadne, nejprve jásáme stejně jako v Čechách a pak si povzdechneme, protože hodinu musíme nahradit jindy, a to kdykoli se s učitelem dohodneme, nejlépe tak, aby mohli dorazit všichni, což je nadlidský úkol, a tak to většinou vyjde třeba na večer, nebo si příští dvouhodinovou přednášku prodloužíme o další dvě hodiny...
Absence? V Čechách se většinou omlouvaly 2 absence u cvik a na přednášky chodit nemusíte, záleží vejška od vejšky, učitel od učitele. Tady? Účast je povinná, avšak ne každý učitel to řeší. Takže na některých hodinách musíte mít 100% účast rýmička nerýmička, jinde chodit vlastně nemusíte.
Rozvrh se tu mění ze dne na den. Nějaký předmět máme každý týden, jiný třeba jednou za tři týdny, něco dokonce třeba jen dohromady 3x za semestr. A může se stát, že se v rozvrhu nečekaně objeví něco na zítra, ale vy si toho nevšimnete, a o zábavu s řešením absence máte postaráno.
Praktičnost nade vše.
Teď budu mluvit za svůj obor (studuji Francouzský jazyk pro evropský a mezinárodní obchod), protože nevím jak je to u ostatních, a nechci to generalizovat na všechny, ale náš obor je tu mnohem mnohem praktičtější než v Čechách. Uvedu jeden příklad za všechny. Protože jsme obor na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity, museli jsme projít 2 semestry filosofie. K čemu? … Na to samé bych se mohla ptát u hodin románských dějin a literatury…
Jak je to ve Francii? Nic pro náš obor zbytečného se tu neučí, naopak máme předměty, které mi připadají mnohem prospěšnější, například informatiku, kde se učíme pracovat v ERP, tedy informačním systému pro firmy, nebo techniky mezinárodní obchodu, kde se probíráme mezinárodními smlouvami o přepravě apod.
Každý systém má zřejmě svoje pro a proti. Když jsem byla na vejšce v Čechách, zvládla jsem k tomu pracovat na poloviční úvazek. Tady si to nedokážu představit, jedině že bych ve dne byla ve škole a v noci v práci. Co preferuji? Ve svojí podstatě jsou lidé líní tvorové, když vidím, jak volný rozvrh mají moji spolužáci v Čechách, nadávám si, proč jsem jela sem a proč si to zase dělám složitější :D. Čechy krásné, Čechy mé <3
Už mám za sebou tři hodiny mezinárodního obchodu, už nevím, o čem se bavíme, a počítám minuty do odchodu na oběd. A pak už budu odpočítávat jenom další 4 hodiny! Juchů! Nesnáším to…
Commentaires