Bretaň
- msalenamachova
- 13. 10. 2016
- Minut čtení: 3

Budu naprosto upřímná a můžete mě pokládat za barbara, ale i přes to, že jedna moje maturitní otázka byla z francouzských departmentů (oblastí), ještě tak dva týdny co jsem tu už bydlela, jsem si myslela, že Bretaň a Normandie je jedno a to samé. Ale jsem v klidu, protože bych se vsadila, že spousta Francouzů třeba z jihu taky neví, kam by zařadili Normandii, protože Francouzi a zeměpis to nejde dohromady. Navíc zatím všichni Francouzi z Lorientu (TADY BYDLÍM), se kterými jsem se dala do řeči, tvrdí, že Bretaň nikdy neprocestovali, protože proč ? « Já na dovolenou pojedu radši třeba do Tunisu » na druhou stranu to není nic divného, kolik Pražáků kdy bylo třeba v Brně, Ostravě ? Je škoda neznat ani svoji vlastní zemi. Ale zpátky k Bretani, Bretaň se tedy nachází na západě Francie, jižně od Normandie (v Normandii se vylodili Američani za 2. Svět. Války, aneb film Zachraňte vojína Rayna ;))
Bretaň (francouzsky Bretagne, bretonsky Breizh, anglicky Brittany) je nápadně podobná Británii deštivým a neustále se měnícím počasím. Typické jsou pro ni hrázděné domy (s viditelnými dřevenými trámy) a nádherný oceán (mám to štěstí bydlet přímo na pláži), ten je na tom všem asi to nejlepší. Jméno dali Bretani v 6. Stolení Galové, nazvali jí Breiz Izel (Malá Británie), později jen Brittany a z toho vzniklo Bretagne, česky Bretaň. Konec historie, to není moje parketa :D.

Nejsem typ, co si všechno prostuduje, já raději všechno pozoruji a učím se za běhu, takže vše co říkám o Bretani vychází zatím z mých pozorovacích a „vyptávacích“ schopností.
Bretonci jsou patřičně pyšní na to, že jsou Bretonci. Poznáte to podle jejich typické černo-bílé vlajky, která vlaje na každém rohu, podle nálepek na autech : Breizh à bord (Bretonec za volantem), podle typických pohledů s karikaturami Bretonců nebo podle toho, že vám pani v palačinkárně místo palačinky přinese ukázat jejich tradiční kroj a nutí vás, abyste se v něm vyfotili. Specialitou místní krojů je krajková naškrobená "čapka", která se podle jednotlivých oblastí liší výškou. No... tady je u nás je asi nejvyšší...
A holky pozor! "Čapka" se zavazuje pod krkem a podle toho na jaké straně si uvážete mašličku se pozná, jestli jste zadané nebo ne :D (na pravé straně - zadané, na levé - nezadané). To aby to chlapi měli jednodušší.

Bretonci jsou také pyšní na svojí kuchyni. Specialitou je tu beurre salé, což je slané máslo, to by měli začít prodávat i v Čr <3, nebo caramel au beurre salé, jak už název napovídá, taky je to slané, ale tentokrát je to karamel. No a ten karamel si tu mažou na jejich typické palačinky z pohankové mouky (galettes). Pohankovou mouku tu obecně používají moc rádi, já jsem tu zamilovala do jejich sušenek z pohankové mouky a slaného karamelu. A protože jsme u moře, tak tu na každém rohu koupíte ryby nebo plody moře. Nemusíte však ani chodit do obchodu, když chcete za škeble ušetřit, stačí si zajít na pláž během odlivu. Protože jsme u oceánu a rozdíl ve výšce hladiny při přílivu a odlivu je dost velký, stačí vzít lopatku a kyblíček jako za našich mladých let a jít vyhrabávat mušle z písku.

A na závěr vás vyvedu z omylu, že všichni Francouzi holdují vínu. Není tomu tak, v Bretani je typickým se pije k obědu místo vína spíš Cidre – jablečný lehce alkoholický mošt, který na rozdíl od našeho Cideru není sladký.
Kommentare